Szintetikus gyep – egészségüyi kockázat? A kutatások azt mondják NEM
Naponta ezer gyerek tölt el időt játszótereken vagy szintetikus gyeppel ellátott futball pályákon – egy puha gumi anyag. Egyik legsikeresebb módja volt a személygépkocsit kerekeinek újrahasznosításához.
BAz előnyök számosak. A természetes gyeppel ellátott pályákat nehéz karbantartani még 2010-ben is. A szintetikus gyep használata megmentett 3 és 6 milliárd liter víz fogyasztásától valamint a használt gepkocsi kerekeket átalakítottuk hasznos dologra amelyet az egész közösség élvezhet. Mivel ezek a pályák hasznosak ás környezetbarátok, több mint 11000 szintetikus gyeppel ellátott pályákat használnak napjainkban az Amerikai Egyesült Államokban.
De nem mindenki van ezzel így. Vannak emberek akik ezek használatát nem látják jónak. A Női Világ Kupán a játékosok és a szurkolúk is kritizálták a FIFA-t hogy szintetikus gyepen tartotta a rendezvényt. (Először volt a rendezvény szintetikus pályán megtartva)
A játékosok azt mondják, hogy a szintetikus gyep keményebb, irritálja az ember bőrét és megváltoztja a labda elpattanását.
Még aggasztób azok a megjegyzések amelyek azt mondják, hogy ártalmas az egészségre.
A múlt évben, az NBC News azt mondta, hogy egy edző a Washingtoni Egyetemről azt állította, hogy a szintetikus gyep elősegíti a gyerekek rákos megbetegedéséhez, főleg azoknál akik a kapuban állnak. Vajon ezek a fiatal játékosok veszélyeztetve vannak?
A hipotézis alapján a sajtó figyelmeztette a szülőket is viszont ez nincs alátámasztva tudományosan. Az évek során elvégzett kutatások azt mutatják, hogy a szintetiku gyep nem ártalmasabb, mint bármilyen más.
Egy felmérésben a Connecticut-i közegészségügyi osztály öt pályát ellenőrzött egy nyárt alatt – négy kültérit és egy beltérit – és arra a következtetésre jutott, hogy a szintetikus gyeppel ellátott pályák nem ártalmasak az egészségünkre. A jelenlegi felmérések eredméyei megegyeznek az AEÁ és a Norvégiai Természet védelmi ügynökség eredményeivel, amelyek több pályát is ellenőríztek.
A felmérések szerzői azt is megjegyezték, hogy a kockázat kicsivel nagyobb a beltéri pályáknál, de ez is az egészségügyi problémák határa alatt van, javasolják a jó minőségű levegőztető rendszer használatát minden beltéri pályák esetében.